Pri každom vašom klientovi v SuperFaktúre sa v spolupráci s portálom finstat.sk snažíme z verejne dostupných údajov odhadnúť, či je pre vás bezpečné s danou spoločnosťou obchodovať, alebo je na mieste byť ostražitý. Táto úroveň risku je zobrazená farebnými smajlíkmi, podrobne Vám popíšeme, ako sme sa k jednotlivým stavom dopracovali.

Upozornenie: ani červený risk stav nemusí nevyhnutne znamenať, že sa jedná o nejakého chronického neplatiča, s ktorým by ste za žiadnych okolností nemali obchodovať. A naopak, ani zelený stav jednoznačne nezaručí, že s klientom bude bezproblémová spolupráca.

Zelený stav:
žiadny z verejne dostupných údajov nenaznačuje, že by s týmto klientom mali byť nejaké problémy. Vysoký credit scoring. Spoločnosť je stabilná, pravdepodobne si vzorne plní svoje záväzky.

zelený risk stav

Modrý stav:
Nastala niektorá z týchto udalostí:
· stredný credit scoring
· zmena v ORSR (zmena adresy a podobne).

modrý risk stav

Oranžový stav (1):
Nastala niektorá z týchto udalostí:
· nízky credit scoring
· dlhy z finančnej správy alebo poisťovní
· platobný rozkaz.

oranžový 1 risk stav

Oranžový stav (2):
Nastala niektorá z týchto udalostí:
· konkurzné, reštrukturalizačné alebo likvidačné konanie za predchádzajúcich 24 mesiacov

oranžový 2 risk stav

Červený stav:
Firma ukončila činnosť.

červený risk stav

Šedý stav:
Pre tohoto klienta nie sú známe informácie, z ktorých by sa dal určiť stav risku. Najčastejšie tento stav uvidíte napríklad pri nepodnikateľoch alebo firmách z iných krajín ako Slovenska a Čiech.

sivý risk stav

Ako sa vypočítava credit scoring?

Credit scoring model je nástrojom na ohodnotenie a predikciu finančného zdravia podniku. Použitým modelom je Altman Z‘-Score, ktorého úspešnosť sa pohybuje približne na úrovni 85%. Do výpočtu sa berie pracovný kapitál, výsledok hospodárenia minulých rokov, EBIT, vlastné imanie, tržby, aktíva, celkové záväzky.
· hodnota Z‘ > 2,9 – klient má vysoký credit scoring
· hodnota 2,9 > Z‘ > 1,21 – klient má stredný credit scoring
· hodnota Z‘ < 1,21 – klient má nízky credit scoring

Ak si chcete danú firmu detailnejšie preveriť, vyskúšajte ju vyhľadať na stránke finstat.sk. Navyše, ako klient SuperFaktúry dostanete zľavu 15% na Prémiové služby tohto webu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.